Peptydy miedziowe vs komunikacja marketingowa

17/05/2024

Aminokwasy, peptydy, białka i ich kompleksy z jonami miedzi - na czym polegają podstawowe błędy marketingu produktów kosmetycznych [PL version]

 

Dla branży beauty temat bardzo na czasie za sprawą tzw. “peptydów miedziowych”. 

 

Jednocześnie zagadnienie bardzo mi bliskie, któremu poświęciłam 7 lat mojej harówki w laboratorium.

 

Dlatego pozwolę sobie dzisiaj na ten temat trochę pomarudzić… 😉

 

➡️ Oto w jaki sposób opisywane są “peptydy miedziowe” w artykułach z działu beauty:

 

“Peptydy miedziowe to rodzaj małych białek, które zawierają atom miedzi”

 

“Tripeptyd miedziowy jest to małe białko zbudowane z trzech aminokwasów…”

 

➡️ I teraz do meritum -  peptydy i białka to nie jest to samo.

 

✅ W kolejności od układów najmniej do najbardziej skomplikowanych mamy aminokwasy, peptydy i białka.

 

✅ Aminokwasy to związki, które posiadają dwie bardzo ważne grupy funkcyjne: grupę aminową i grupę karboksylową. 

 

✅ Aminokwasy są trochę jak klocki, które możemy ze sobą łączyć i tworzyć dzięki temu znacznie bardziej skomplikowane konstrukcje - peptydy i białka. 

Potrzebujemy połączenia minimum dwóch aminokwasów aby otrzymać najprostszy peptyd, tzw. dipeptyd. I kolejno, jeśli połączymy ze sobą trzy aminokwasy mamy tripeptyd, z kolei cztery aminokwasy dają nam tetrapeptyd itp. itd. 

 

✅ Zwyczajowo przyjmuje się że peptydy to grupa związków zawierająca do 50 reszt aminokwasowych. Powyżej tej liczby mamy już białka. 

Dla mnie bardziej przekonująca jest jednak teoria, że różnica pomiędzy peptydami a białkami wiąże się z tym jak bardzo skomplikowaną mamy strukturę. 

 

✅ Białka to ogromne układy, w przypadku których nie tylko rodzaj i liczba aminokwasów ma znaczenie, ale także oddziaływania pomiędzy nimi. Dzięki tym oddziaływaniom możliwe jest tworzenie różnych struktur przestrzennych jak na przykład - alfa helisy lub beta-harmonijki. 

Ale to nie wszystko…

 

✅ Białka mogą występować jako pojedynczy układ - monomer. Jednak równie często pojedyncze jednostki łączą się ze sobą tworząc znacznie bardziej skomplikowane układy (takim przykładem jest hemoglobina). 

 

❌ I to właśnie z powodu różnic w rozmiarach, strukturach i funkcjach polecałabym jednak w tekstach branżowych lub popularnonaukowych unikać sformułowań typu “tripeptyd jest małym białkiem”.